Stor markering i Paris 3.1.2022. Kurdere anholdt i UK

Drapene på medlemmer av det kurdiske demokratiske samfunnet i Paris markeres den 3.1.2022 og først kommende lørdag. Dette melder France 24

I dag deltok mange tusener i markeringen. De demokratiske kurdiske kreftene krever at den franske staten går til bunns i sine undersøkelser for å finne ut hvorfor de nok en gang har blitt utsatt for et terrorangrep i Paris. For 10 år siden ble tre kurdiske aktivister drept av en tyrker som de antar har forbindelser til en tyrkiske etterretningstjenesten.

Samtidig anholdt britisk politi fem kurdiske aktivister som var på vei til markeringen i Paris. De anklagdes for å være terror-mistenkte i følge ANF. De ble sluppet etter seks timer.

The British police stopped the vehicle carrying Kurdish journalist Diren Dicle Erden, London Kurdish People’s Assembly Co-Chairs Türkan Budak, Baran Kasakol, British Kurdish People’s Assembly member Ercan Akbal and Kurdish Women’s Movement spokeswoman Birsen Poyraz on the grounds of «terrorism suspicion» after the passport control. Foto: ANF